Najkorišteniji mobitel Samsung Galaxy S7, najkorišteniji procesori Qualcomm Snapdragon 410 i Samsung Exynos 7420

Najkorišteniji mobitel Samsung Galaxy S7, najkorišteniji procesori Qualcomm Snapdragon 410 i Samsung Exynos 7420
Dražen Tomić

Samsung se nakon predstavljanja Galaxy S8 i S8 Plus uvelike nadao da bi mogao nadmašiti prodaju njihova prethodnika, ali to se nije dogodilo pa prema podacima kojima raspolaže DeviceAtlas vidimo bitno drugačiju sliku. Najkorišteniji pametni telefon nakon drugog kvartala ove godine jest S7, a najkorišteniji procesori Qualcomm Snapdragon 410 i Samsung Exynos 7420, što je iznenađenje.

Zanimljiva je ovo lista, a i osvježavajuća. Na njoj se nalaze i podaci o tome koliko radne memorije je najpopularnije, a podatak da se radi o jednom gigabajtu također iznenađuje. Kao i to da je 500MB RAM još uvijek poprilično rašireno. Kod procesora, osim Qualcomma i Samsunga, tu je i Huaweijev Kirin, kao i MediaTek. Ali, Qualcomm dominira svugdje u svijetu osim Nigerije, gdje je na prvom mjestu MediaTek.

Dakle, očekivano su najrašireniji proizvodi najjačih kompanija, tek su iznenađujuće navike korisnika, a po tom se može zaključiti da uređaji nižeg ranga još uvijek imaju primat u svijetu. Upravo zato i traje tolika bitka za tržišta "u naletu", kao ono indijsko, brazilsko, afričko... Na tim područjima može se ostvariti osjetan profit, zbog čega velikani industrije otvaraju tvornice, predstavništva i trude se ponuditi korisnicima ono što je u njihovoj platežnoj moći.

Upravo to i jest odgovor ne samo na gigabajt radne memorije već i Snapdragon 410, koji nije ni u pet najraširenijih procesora u Sjedinjenim Američkim Državama, Velikoj Britaniji, Kanadi, Australiji, Japanu, Južnoj Koreji ili Kini. Ali, zato jest u dominantan u Indiji, Poljskoj, Španjolskoj, kompletnoj južnoj Americi...

Za kraj, očekivano je s više od 80 posto tržišta na prvom mjestu mobilnih operativnih sustava Android, ali na onim bogatijim tržištima jest na 60 posto i u tome se krije tajna Appleova enormnog profita. Tamo gdje se može platiti ono što najveći traže i žele donosi najveću zaradu, a Apple se u takvoj situaciji snalazi najbolje.

Kompletno izvješće pogledajte OVDJE.