Google i Facebook kroz porezne rupe utajili od EU do čak 5,4 milijarde eura poreza

Google i Facebook kroz porezne rupe utajili od EU do čak 5,4 milijarde eura poreza
Fotolia

O poreznim utajama tehnoloških divova u zemljama EU pisali smo već dosta puta, neki su se s pojedinim zemljama nagodili i dio tog novca ipak platili, no stare prakse usprkos tome očito nisu zaboravili, mudro koristeći „porezne rupe“ za nastavak izbjegavanja plaćanja punog poreza.

Prema najnovijem izvješću izvjestitelja Europskog parlamenta zaduženog za izradu prijedloga porezne reforme, procjenuje se da su zemlje EU izgubile i do 5,4 milijarde eura poreznih prihoda od 2013. do 2015. zbog „poreznih rupa“ koje su koristili Google i Facebook.

U izvješću, kojeg potpisuje Paul Tang, član socijalističke grupacije u Europskom parlamentu, se ističe kako digitalne multinacionalne tvrtke svode na minimum ukupne porezne obveze u Europskoj uniji preusmjeravanjem svih prihoda u zemlje članice s niskim poreznim stopama, poput Irske i Luksemburga.

U fokusu izvješća su društvena mreža Facebook i tražilica Google, jer te dvije američke tvrtke većinu prihoda ostvarenih u Europskoj uniji knjiže u Irskoj koja ima nisku stopu poreza na dobit, zbog čega plaćaju daleko manje poreze u EU nego u drugim dijelovima svijeta.

Google tako izvan Europske unije plaća devet posto poreza na ostvarene prihode, dok u EUplaća samo 0,82 posto, dok u slučaju Facebooka porezi iskazani udjelom u prihodima knjiženima izvan EU iznose između 28 i 34 posto, a u EU su iznimno niski i iznose između 0,03 i 0,1 posto.

Zbog toga su zemlje EU, uz izuzetak Irske, od 2013. do 2015. godine izgubile procijenjenih između 5,1 i 5,4 milijarde eura poreznih prihoda, zaključak je izvješća.

Izvjestitelj Tang trebao bi kroz Europski parlament „progurati“ prijedlog porezne reforme, takozvanu zajedničku korporativnu poreznu osnovicu koja bi trebala uskladiti porezne olakšice na dobit tvrtki među zemljama EU. Prema njegovom pripremljenom amandmanu, multinacionalne tvrtke plaćale bi porez u zemljama EU u kojima njihove digitalne platforme generiraju godišnje prihode od namanje pet milijuna eura.

Prema postojećim propisima, internetske tvrtke plaćaju poreze samo u onim zemljama u kojima su fizički prisutne i registrirane, bez obzira na to gdje ostvaruju dobit.